Sami Tesisat | Profesyonel Su Tesisat Çözümleri 7/24

7/24 Su Tesisatçısı

0535 048 78 75

Tıkanmış Bir Tuvaletin Açılması ve Yöntemleri
Bir tuvaletin tıkanmasının zamanlaması asla iyi değildir, en uygunsuz anlarda tuvaletlerinizi tıkanacaktır. Ney se ki bir tesisatçıya ücret ödemeden kendi başınıza tuvaletleri temizleyebilir, tıkanıklıkları giderebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek kendinize makul çözümler üretebilir, aşağıdaki anlatılan resimli 9 çözüm önerimizle halledebilirsiniz. Şimdi 9 farklı yöntemi aşamalarıyla göreceksiniz.

1. Metot : Başlamadan Önce Doğal Kişisel Çabalarla Açma Yöntemi
1. Sadece bir kez yıkayınız. Tuvaletleriniz tıkandığında bu ilk tıkanma olabilir. Öncelikle sifonu bir kez çekiniz. Tuvaletiniz tıkandığı için ilk sifondaki su tıkanan seviyenin üzerinde kalacaktır. İkinci veya üçüncü kez sifonu çekerseniz tuvaletiniz tıkandığı için su gidere ulaşmayacak ve klozet taşacaktır. Bunu asla yapmayınız.
2. Bir çift lastik eldiven giyiniz. Tuvaletler doğal olarak çalışmak için sağlıksız yerlerdir. Ama ellerinize takacağınız bir çift koruyucu lastik eldiven ile mikroplardan korunabilirsiniz.
3. Zemine bir şeyler seriniz ( Gazete, kâğıt havlu ). Tıkanmış tuvaletlerden daha kötüsü tıkanan tuvaletlerin klozetinden zemine taşan kirli ve mikroplu sulardır. Sıvıyı emmesi için yere gazete veya kâğıt havlu koyarak suyun yeterince dağılmamasını ve mikropların dağılmamasını önleyerek zararı en aza indirebilirseniz. Klozet kapağı açık olduğu için küçük sıçramalar da olacaktır, kâğıt havlu ve gazete bu sıçramalarında dağılmasını en aza indirecektir.
4. Tuvalete gelen su kaynağının kapalı olduğundan emin olunuz. Tuvaletinizin arkasında tuvalete su kaynağı oluşturan bir musluk olacaktır. Bu suyun olası akmasını ve içeride sel oluşturmasını önlemek için musluğun kapalı olduğundan emin olun. Musluk kapalı ise su en fazla tuvalet veya banyo içerisinden dışarıya taşmayacaktır.
5. Banyoda iyi bir hava sirkülasyonu olduğundan emin olun ve banyoyu havalandırın. Tıkanıklığı açmak için kullanacağınız kimyasal maddeler, potansiyel olarak etrafa zararlı koku ve dumanlar yayacaktır. Bu ağır zararlı kokulardan kendinizi ve banyonuza kötü kokunun sinmemesi için havalandırmaları açınız veya havalandırma pencerelerini açık bırakınız.

2. Metot : Bulaşık Sabunu ve Sıcak Su İle Açma Yöntemi
1. Biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Klozetin içine bir miktar bulaşık deterjanı dışarı taşmayacak şekilde ekleyiniz.
2. Yarım kova ( leğen ) suyu, güvenliğinizi riske atmayacak şekilde bel seviyenizde kademe kademe dökünüz. Bel seviyesinden dökme nedeni suyun yüksekten klozete dökülmesi ve yükseklikle basınç miktarının artırılması, klozete yapışan bulaşık deterjanı veya tıkanma sebebi olan pisliklerin yüksek basınca maruz kalmasıdır.
Suyun sıcaklığı rahatça içebileceğiniz bir bardak çayın sıcaklığında olmalıdır. Çok fazla kaynayan suyu dökmeniz porselenleri çatlatmaya neden olacaktır. Çay sıcaklığının altındaki su sıcaklığı ise klozeti tıkayan mikroplara ve partiküllere etki etmeyeceği için sıcaklık seviyesini iyi ayarlamalısınız.
Sıcak su ve bulaşık deterjanını birkaç dakika klozet içinde bekletiniz. Bu sıcak su ile köpüren deterjan gevşetme yapabilir ve klozetinizin tıkanıklığını açabilir.
Su aşağıya gittiyse klozetini açılmış demektir ve ıkıntı ortadan kalkacaktır. Gitmedi ise çözüm için başka yöntemlere başvurmalısınız.

3. Metot : Pompa İle Çekme, Piston Metodu
1. Eğer tıkanmaya sebep olan bir nesne ise ( bir çocuğun oyuncağı veya erimeyen büyük bir parça ) içine fazla daldırmadan onu çekebilecek el pompası ile kanal açmada aldırma yöntemi ile çekmeyi deneyebilirsiniz.
2. Doğru piston ve pompa kullanılmalıdır. Tuvaletinizin kanal kısmının yapısına göre, kanal açma esnasında bunu gözeterek, piston veya pompa temin ediniz. Özellikle kauçuk piston ile açmayı deneyiniz.
3. Doğru pistonu doğru şekilde kullanın. Piston kullanırken kanal açma sırasında doğru pistonu doğru bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz, hareketleriniz yumuşak darbelerden sert darbelere doğru kademeli şekilde ilerlemelidir.
Eğer klozetli tuvaletiniz de kanal açma sırasında su kaybı yaşanır ise kesinlikle pistonu çekmeyiniz bunun yerine tuvaletinize biraz sıcak su ekleyin ve pistonun kanal açma sırasında su kaybı yaşamaması için ağzını kapatacak şekilde tam yerleştiğine emin olunuz.

4. Metot : Tel Portmanto(askı) ile Açma Yöntemi
1. Tel askı veya portmanto kullanarak açmayı deneyin. Eğer problemi çözmenizde pompa(piston) yöntemi işe yaramadı ise; tel portmanto askı yönetimini tuvaletinizdeki nesneyi (ör: çocuk oyuncakları, ser cisimler ) çıkartmak için kullanabilirsiniz.
2. Askıyı çözün ve açarak uzatın. Askıyı düğüm yerinden çözün ve uzatmak için açınız, bu sayede kanal açma işleminde kullanılması için gerekli uzunluğa ve şekle getirebilirsiniz.
3. Kanal özelliğinize göre dairesel şekilde teli döndürünüz. Askıyı uygun şekle getirdikten sonra tuvaletinize kanal açmak için sokunuz ve dairesel şekillerde ileri ve geri hareket ettirerek yol aldırmaya çalışın. Bu sayede tıkanıklığa sebep olan cisimlere ulaşma ve onları temizleme şansına sahip olacaksınız

5. Metot : Tel Portmanto(askı) ile Açma Yöntemi
Bir tesisatçıdan veya komşunuzdan Kılavuz temin edinin. Kılavuz su tesisatçılarında genelde bulunan burgulu hareketler ve dönüşler yapmak için özel tasarlanmış bir tıkanıklığı açma ve ulaşamayacağımız noktalara müdahale edecek kıvraklıkta alettir. Bu alet ile tıkanmış kanal açmayı deneyebilirsiniz. Eğriler çizen, yılan gibi kıvrılan bu alet sorunlarınızı büyük olasılıkla çözecektir.
Kılavuz kullanımı. Kılavuzu kanal açma sırasında bir engel hissedene kadar dairesel hareket ettirerek itiniz. Önünüze engel çıktığında ise kılavuz dönmekte zorlanacaktır. Tıkanıklık noktasını bulmuşsunuz demektir artık.
Kılavuz kullanımı. Kılavuzu kanal açma sırasında bir engel hissedene kadar dairesel hareket ettirerek itiniz. Önünüze engel çıktığında ise kılavuz dönmekte zorlanacaktır. Tıkanıklık noktasını bulmuşsunuz demektir artık.
Kılavuzda suyun tahliye olmaması durumunda nesnenin çok büyük olabileceği gibi suyu tutacak seviyede sıkışmış olabilir. Kılavuz kullanarak kanal açma esnasında tıkanıklığa ulaştınız ve açma işlemini yaptınız ama eğer su tahliye olmuyorsa içeride bulunan nesnenin büyüklüğü ve/veya tutunduğu kanat suyun kanal içinde tutulmasına sebep olabilir. Böyle bir durumlarda hareketi tersine çevirip geriye çekmeli ardından tekrar ileri doğru iterek nesnenin kendi ekseninde ileriye doğru kademeli hareket etmesini sağlamalısınız.

6. Metot : Elektrik Süpürgesi veya Hava İle Vakum Yöntemi
1. Eğer diğer uyguladığınız metotlar hiç bir işe yaramadı ise Elektrik Süpürgesi veya Hava İle Vakum Yöntemini kullanarak açmayı deneyiniz. Eğer diğer metotlardan sonuç alamadı iseniz kanal açma işleminde tıkanıklık için ıslak / kuru özelliğine sahip bir vakum ( elektrikli süpürge veya bir hava kaynağı ) kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sıradan evde kullandığınız bir elektrikli süpürgesi veya kontrolsüz bir hava akımı oluşturacak aletleri kullanmak size beklenmedik olumsuz sonuçlar doğurabilir.
2. Vakum kullanarak suyu makinenin içine çekiniz. Daha sonra klozet dışına suyu kontrollü olarak boşaltın.
3. Esnek hortum kullanın. Kanal açma sırasında esnek hortum kullanın ve suyu çekilmiş tuvalette klozetin içine doğru esnek hortumu itiniz ve yavaşça vakumlamaya başlayınız.
4. Vakumu ileri doğru kontrollü olarak itiniz. Vakumun hava ile nesneyi emmesini bekleyiniz. Kanal açma işlemi esnasında hala bir sonuç alamadı iseniz kimyasal enzimler kullanarak, dikkatli, kontrollü ve titiz bir şekilde kanalı açmayı deneyiniz.

7. Metot : Kimyasal Enzimler İle Tıkanıklığı Açma Yöntemi
1. Kimyasal Enzim kullanınız. Bu işlem çok fazla zaman alan bir işlemdir ve bir gece gibi bekleme süresiyle sürece etki göstermektedir. Bu tıkalı kanal açması için gerekli olan kimyasal enzimlerin hakkında bilinmesi gereken şey sadece organik yapıdaki ( ör: saç, tırnak ) tıkanıkları açabilir. Başka tıkanıklığa sebep olan malzeme ve nesneler için kanal açma esnasında enzimlerin çok fazla faydası olmayacaktır.
2. Tıkanıklı Açma kimyasal ürünlerini satın alın. Kanal açma sırasında kullanacağınız ürünü alırken organik yapıdaki maddelere etki özelliğine dikkat edin ve etki alanları adındaki bölümü okuyunuz. Bu tür tesisatlar genellikle büyük marketlerde ve sıhhi tesisatçılarda bulunabilir. Atık malzemelerin yemek artığı gibi olacağını düşünerek enzim satın alınız. Bu enzimler bir gece boyunca etki ettiğinde septikleri yakacak derecede ısıtacak ve tıkanıklığı açacaktır.
3. Kullanım şeklini uygulayın. Her enzim kimyasal özelliği gereği içeriğinde ki maddenin kullanımı birbiri ile aynı olmayabilir. Bu sebeple kullanım talimatlarına harfiyen uygun yerine getirerek tehlikelere karşı önlem alacak ve kanal açma işlemini gerçekleştirmeye devam edeceksiniz.
Tüm bu işlemlere rağmen hala kanal açmada olumlu sonuç alamadı iseniz soda ve sirke ile pişirme yöntemini uygulamaya koyunuz. Bu yöntem bir sonraki aşama olup tehlikeli olmaktadır.

8. Metot : Soda ve Sirke ile Pişirerek Tıkanıklığı Açma Yöntemi
Kabartma tozu kullanarak tıkanıklığı açma yöntemini uygulayınız. Tuvalette klozetin içine tıkanıklığı açmak için bir veya iki kutu kabartma tozunu dökünüz. Kokularını dikkate alarak kabarması için buzdolabında bozulmayan veya marketlerden alacağınız taze kabartma tozunu dökmeye azami özen gösteriniz. Kötü kokuların yayılmasın engel olacaktır.
Daha sonra yavaş yavaş tuvalet klozetinin içine bir şişe sirke (orta boy) dökmeye başlayınız. Köpürme ve kabarma seslerini duyacaksınız, sakın endişe etmeyiniz.
Sirke ve kabartma tozlarını dökme işlemini gerçekleştirirken mutlaka yavaş olunuz. Bu kimyasal bir işlemdir ve mutlaka çok hızlı bir şekilde değil, bir süreç içerisinde devam edecek aceleye gelmeyecektir.
Bu işlem oldukça yavaş ama kanal açmak ve tıkanıklığı gidermek için oldukça da etkilidir. Eğer hızlı bir şekilde sirkeyi dökerseniz kabarma çok fazla olacak ve taşma meydana gelecektir. Dikkatle sirke dökme işlemini gerçekleştirirken kabarmayı gözlemleyerek dökünüz.
Sirke dökme işleminden sonra kabartma tozu su ve sirkenin etkileşimi için birkaç dakika bekleyiniz. Etkileşim sonrası kabarma, köpürme tıkanıklığı açmaya hazır olduğunu görebileceksiniz.
Sirke ve kabartma tozunun kabarmasından sonra klozetin içine su ekleyiniz. Tuvaletinizin içerisine kanal açma işlemine yardımcı olması için 3-4 litre su ekleyiniz.
Bir gece bekleyiniz. Sirke ve kabartma tozu ile köpürterek açma işleminin etkili olması için bir gece beklemeniz gerekecektir ve organik yapıdaki maddeleri giderebileceğini asla unutmayınız.

9. Metot : Kimyasal Yöntem İle Tıkanıklığı Açma
1. Diğer yöntemler işe yaramaz ise bir drenaj temizleme Kimyasalı edininiz. Eğer denediğiniz hiçbir işlem size kanal açma konusunda yardımcı olamadı ise son yöntem olarak ağır kimyasalları deneyebilirsiniz. Büyük marketlerde, alış veriş merkezlerinde kolayca elde edeceğiniz ağır etkili kimyasalların kanal tıkanıklığınızı açması için kullanılasında ki kriterler;
2. Eğer organik yapıda bir tıkanıklık değil ise;
Tuvaletinizi tıkayan şeyin bir nesne olduğunu düşünüyorsanız kimyasal kullanımı asla buna uygun değildir. Kılavuz işe yaramadı ise bu sebeple kanal tıkanıklığını açma işlemi sizin için ağır zahmetler verecektir.

İpuçları
3. Eğer herhangi bir zaman diliminde klozetteki suyun akışını durdurmak aniden gerekirse, ( genellikle tuvalet tarafına arkasında alt tarafında veya yerde ) tuvalette ki klozetin vanasını kapatabilir veya tuvalet tankı açabilir ve şamandıranın kolunu kaldırabilirsiniz. Şamandıra belli bir seviyeye kaldırıldığında seviyeyi hemen geçtiği zaman su kendiliğinden duracaktır. Kol gitmediği zaman ise sürekli devam edecektir.
4. Tuvalet klozeti genellikle tıkanmış olduğunda tuvalet tıkanmasını hemen anlamalı ve yeniden meydana gelmesini önlemek için birden çok yöntem denemeye başlamalısınız. Genelde klozetin tıkanmasın neden olan sebepler büyük oranda tuvalet kâğıdı, tamponlar (bazı flushable ama çoğu değildir ) , oyuncaklar ( hem çocuklar ve evcil hayvanların meydana getireceği) , pamuklu mendiller ve bebek mendilleri, kadın pedleri ve çocuk pedleri bunlar arasında bulunmaktadır. Tesisatınız ve klozetiniz için bu gibi risklere önlem almalı, problemi daha kaynağında iken ortaya çıkmadan çözmelisiniz.
5. Klozetinizi Özenle temizleyiniz. Eğer klozet temizledikten sonra bir dezenfektan temizleyici ile klozet dezenfekte ederek mikropların kırılmasınız sağlayabilirsiniz. Telleri hemen atınız (kullanılıyorsa ) ve kullanılan lastik Eldivanları atabilir veya dezenfekte edebilirsiniz. ( örneğin bir piston ya da yılan gibi ) tıkanıklığı açmak için kullandığınız herhangi diğer araçlar ve gereçleri atmamamı dezenfekte ederek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu araçlar mikrop yayılmasını sağlayabilir. Ta ki siz onu düzgün temizlemiş iseniz sorun olmayacaktır. Kullanılmış bir piston (özellikle flanş pistonları ) daldırılıp çıkardıktan sonra hala çite bir yerlerde su var olabilir. ,Tuvalet üzerinde tutup açarak biraz sallayın, dezenfekte etek için yıkayın ve tekrar kullanmak için kenara koyunuz. Bu zemin üzerinde damla olmayacak kadar boşaltmak için hafifçe sallayarak ta damlaları üzerinden alabilirsiniz.
6. Tuvalet klozetinin daha az tıkanma ihtimali içi, tam güçte floş kullanarak, tuvalet klozeti kenarı etrafında jetleri dikkatlice ve özenle temizleyiniz. Temizlemiş iseniz bir tornavida yardımıyla tekrar yerine takınız.
7. Bir klozetlerin düzgün ve kesintisiz çalışması için gerekli önlemleri tıkanmadan önce almalı temizliğine, bakımına ve tıkanması için gerekli riskleri önleyici durumlara bakınız, Klozetler tıkandığında hayatımızı doğrudan etkileyecek ve olumsuz izler bırakacaktır. Ayrıca açılması için maddi manevi uğraşlara yanında zamanımızı da alacaktır.

WhatsApp RA(CTA) Hemen ARA